Autor Subiect: Recomandare camera wireless pe baterie  (Citit de 1287 ori)

lucian78

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Recomandare camera wireless pe baterie
« : Martie 10, 2019, 08:16:53 p.m. »
Salutare!
Sunt nou pe aici si as avea nevoie de niste sfaturi. Am o casa in Moeciu si as vrea sa instalez niste camere de jur-imprejur. Din anumite motive imi este dificil sa trag cabluri peste tot, plus ca as vrea sa evit tot deranjul.
Imi puteti recomanda niste camere wireless, eventual pe baterie care sa poata inregistra pe un NVR sau direct in cloud? Am nevoie de ceva care poate fi montat repede si sa aiba aplicatie sa pot monitoriza casa de la distanta. In cazul unei camere pe baterie, ar trebui sa aiba o durata cat mai lunga de functionare.
Multumesc.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
Re: Recomandare camera wireless pe baterie
« Răspuns #1 : Martie 10, 2019, 08:21:09 p.m. »
Te salut. Intr-adevar exista camere de genul asta. Sunt camere 4g solare, dar sunt foarte scumpe si si mai scumpe de intretinut. Ce soliciti tu este ceea ce instalatorii iti vor recomanda sa nu montezi. Cauti camere wireless pe baterie, ceea ce inseamna ca reteaua ta wireless trebuie sa fie foarte puternica. Serviciul cloud nu este de incredere, avand in vedere ca nu stii unde se afla serverul.
Cablurile raman solutia potrivita. Cat de mare este casa?

lucian78

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Recomandare camera wireless pe baterie
« Răspuns #2 : Martie 10, 2019, 09:02:09 p.m. »
Acasa am un sistem IP Hikvision complet cablat. As prefera sa folosesc acelasi sistem, insa tipul de constructie de la Moeciu nu este la fel si din acest motiv as vrea sa merg pe o varianta rapida. Am toate uneltele necesare sa pun in functiune un sistem cablat, dar am probleme cu trasul de cabluri pe exterior. Varianta solara o evit, as prefera ceva cu baterie. Daca exista vreo solutie pentru situatia am, o astept cu mare interes.