Autor Subiect: Camere cu mesaj "hacked"  (Citit de 560 ori)

oviovi

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Camere cu mesaj "hacked"
« : Ianuarie 31, 2019, 11:23:41 p.m. »
Am constatat ca nu mai pot vedea camerele si cand am verificat am aflat ca au fost hacuite. Toate setarile camerelor de culoare erau puse sa afiseze imagine neagra. Numele camerelor s-a schimbat in "Hacked". Si setarile de retea s-au schimbat. Username PPPoE si parola sunt schimbate.
Ce trebuie sa fac?

marius

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Camere cu mesaj "hacked"
« Răspuns #1 : Ianuarie 31, 2019, 11:27:12 p.m. »
Iti sugerez sa faci un update de firmware. Verifica ultima versiune, seteaza parola puternica si schimba porturi. Pentru parola incearca ca folosesti combinatii de caractere mari si mici si numere. Cel putin pe Hikvision functioneaza asta, nu stiu ce dvr ai tu. Lucrul asta se intampla pe dispozitive ce ruleaza cu parole si porturi implicite. Succes.

CristianR

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 31, 2019, 11:30:26 p.m. »
Sal. Asa cum ti-a zis si marius, trebuie sa faci un upgrade de firmware. Risti sa patrunda in sistem si sa iti reseteze toate setarile de logare.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 31, 2019, 11:36:08 p.m. »
Este bine sa folosesti un VPN si sa nu mai folosesti port forward. Camerele expuse in internet sunt usor de gasit si au vulnerabilitati peste care "robotii" stiu sa treaca. Foloseste un VPN si nu o sa mai ai probleme. Poti folosi ceva de felul pfSense, creeaza o conexiune server OpenVPN sau pur si simplu foloseste un router care sa aiba incorporat server OpenVPN.

mihai_09

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Ianuarie 31, 2019, 11:40:06 p.m. »
La unele camere problema sta in firmware. Trebuie updatat imediat ce apare o versiune noua. Si brandul conteaza, pentru anumite camere trebuie sa schimbi obligatoriu datele de acces in momentul configurarii, tocmai pentru a evita aceasta bresa de securitate.

mesteru

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Ianuarie 31, 2019, 11:41:36 p.m. »
Configureaza-ti routerul sa blocheze orice acces la camere in/din internet.