Autor Subiect: Camere HD in autobuz  (Citit de 337 ori)

alin

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Camere HD in autobuz
« : Februarie 01, 2019, 12:10:44 a.m. »
Va salut.
M-ar interesa sa stiu daca pot alimenta 2 camere de 1MP si un DVR normal intr-un autobuz. Am cautat informatii despre consumul unui dvr mobil si din specificatii reiese ca ar consuma cu aprox 10W mai putin decat un dvr normal. Ma gandesc ca in aceste conditii ar trebui sa functioneze, dar as avea nevoie de sfaturile voastre. Nu ma intereseaza monitorizare in timp real pe alte calculatoare. Am nevoie doar de 2 camere si un DVR, alaturi de toate accesoriile aferente.
Daca poate functiona, as mai avea si alte intrebari suplimentare:
- pot instala un monitor alimentat la usb in autobuz? sau nu poate furniza atata curent?
- cand autobuzul nu merge, de unde se alimenteaza?
Daca nu se poate, atunci ce variante exista?
Multumesc mult.

Luca

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Re: Camere HD in autobuz
« Răspuns #1 : Februarie 01, 2019, 12:16:05 a.m. »
Ai doua optiuni. In ambele situatii vei avea nevoie de o cutie in care sa montezi dvr-ul si restul echipamentelor. Iti recomanda un DVR cu hard SSD pentru ca e mai rezistent la socuri.
- pune un invetor in autobuz si din el alimentezi dvr-ul si camerele sau
- este posibil si fara invertor daca bateria autobuzului furnizeaza aceeasi tensiune ca a echipamentului pe care vrei sa il instalezi, iar in acest caz poti alimenta un singur monitor pentru DVR de 12V
Eu am instalat un sistem Hikvision pe niste tractoare, cu invertor conectat direct la baterie. Am conectat si un router wifi pentru streaming live direct pe telefon.