Autor Subiect: Instalare camere in garaj  (Citit de 673 ori)

Marian

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
Instalare camere in garaj
« : Februarie 02, 2019, 07:46:23 p.m. »
Salut!
Sunt nou atat aici, cat si in domeniul sistemelor de securitate. Am cumparat de curand o casa si am nevoie sa instalez un sistem de alarma si un sistem de supraveghere. Alarma am ales-o deja, dar inca nu sunt decis in privinta camerelor. Vreau sa montez 2 camere in garaj. Nu as vrea sa trag cabluri cat5 pe sub pamant sau sa le atarn de pe un acoperis pe altul. M-am gandit sa instalez un extender wifi in garaj, pentru ca semnalul wifi in garaj este aproape 0. Extenderul as vrea sa il leg la un switch POE, iar camerele direct la switch. Intrebarea mea este daca pot conecta NVR-ul la camere, astfel incat sa pot vedea camerele din casa, prin NVR sau printr-o aplicatie de mobil.
Va multumesc anticipat.

mesteru

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
Re: Instalare camere in garaj
« Răspuns #1 : Februarie 02, 2019, 07:48:10 p.m. »
Pararea mea e ca nu e cazul sa te complici cu un sistem wifi. Cred ca este incomod sa ingropi cabluri, dar in felul asta vei obtine cele mai bune rezultate. De ce nu vrei sa tragi caburi, totusi?

Marian

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 02, 2019, 07:54:48 p.m. »
Nu vreau sa trag cabluri din mai multe motive. In primul rand nu vreau sa ma gandesc la cata tevatura este sa trag cabluri pe care sa le trimit in garaj. Apoi daca apar probleme legate de cablu, se complica treaba, ca nu am acces la el. In plus, daca voi decide sa ma mut, va trebui sa cumpar alte cabluri.
Cat despre wifi, 2 sau 3 camere vor fi montate in garaj. Restul camerelor vor fi cablate la nvr. Pe cele din garaj intentionez sa le pun sa inregistreze doar la detectia de miscare. Chiar daca voi alege camere de 1MP voi fi multumit, cel putin vor monitoriza indeaproape.
Ma intereseaza daca propunerea pe care am descris-o mai sus poate functiona.

mesteru

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 02, 2019, 07:56:40 p.m. »
Da, in teorie ar trebui sa mearga. Pune routerul cat mai aproape de garaj.

Marian

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 02, 2019, 07:57:57 p.m. »
Multumesc. Routerul este montat foarte aproape de garaj si are si o fereastra langa.

alin

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 02, 2019, 08:01:26 p.m. »
Daca garajul este pe acelasi tablou de sigurante cu locuinta, poti incerca cu adaptor powerline. Sau ceva de felul nanostation Ubiquiti.

CristianR

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Februarie 02, 2019, 08:12:10 p.m. »
Are dreptate Mesteru despre camerele wifi. Nu vei fi multumit. Daca ai nevoie sa montezi camere dintr-o cladire intr-alta exista 3 modalitati: cablat (prin Ethernet), wifi sau adaptoare powerline. Daca prima varianta, cea cablata iese din discutie, atunci iti raman celelalte doua. In functie de mai multi factori, vei constata ca una din cele doua variante ramase va functiona mai bine, cel putin in cazul tau. Daca vei incerca adaptoare powerline, nu te zgarci la pret si alege un model cu review-uri bune.
Daca vei incerca varianta wifi, nu folosi un simplu bridge wifi cu routerul din casa. Nu va face fata. Foloseste un dispozitiv point-to-point de 5GHz. O varianta este modelul Ubiquiti Nanosation.

Marian

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 02, 2019, 08:16:00 p.m. »
Bun, sa vad daca am inteles. Leg Ubiquiti Nanostation la NVR-ul din casa, apoi doar conectez camerele la un switch poe in garaj, iar nvr-ul va conecta camerele pe reteaua disponibila in el?

CristianR

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Februarie 02, 2019, 08:23:23 p.m. »
Schema retea:
LAN or NVR <-> PoE injector <-> NanoStation M5  <-/ WiFi signal /-> Nanostation M5 <-> PoE injector <-> PoE switch <-> cameras
Motivul pentru care ai nevoie de un injector poe separat in garaj, chiar daca ai un switch poe deja, este ca Ubiquiti nu folosese standardele 802.3af/at PoE (cred ca vin cu injectoare nestandard). Daca nu vrei sa folosesti injectorul poe, atunci poti cumpara convertorul Poe gigabit Ubiquiti Instant 802.3af si sa folosesti unul din porturile 802.3af/at ca sa alimentezi statia.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Februarie 02, 2019, 08:30:54 p.m. »
Salut.
Eu as folosi un powerline cu un switch poe cu 4 iesiri la garaj. E si o solutie ieftina. Adaptoarele powerline sunt ieftine si rezolva de multe ori astfel de probleme. As merge cu un powerline conectat la router si altul in garaj. Opresti semnalul wifi pe calculator si te conectezi la adaptorul din garaj si verifici daca se conecteaza si daca poti urmari un clip video de felul celor de pe youtube. Daca merge, atunci ai scapat ieftin.
Un alt lucru pe care as vrea sa ti-l recomand este sa nu iti montezi camere 4k in garaj. Fie reduci rezolutia la 4MP , daca ai deja camerele sau cumperi camere de maxim 4 mp.

Marian

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Februarie 02, 2019, 08:33:03 p.m. »
Salut.
Eu as folosi un powerline cu un switch poe cu 4 iesiri la garaj. E si o solutie ieftina. Adaptoarele powerline sunt ieftine si rezolva de multe ori astfel de probleme. As merge cu un powerline conectat la router si altul in garaj. Opresti semnalul wifi pe calculator si te conectezi la adaptorul din garaj si verifici daca se conecteaza si daca poti urmari un clip video de felul celor de pe youtube. Daca merge, atunci ai scapat ieftin.
Un alt lucru pe care as vrea sa ti-l recomand este sa nu iti montezi camere 4k in garaj. Fie reduci rezolutia la 4MP , daca ai deja camerele sau cumperi camere de maxim 4 mp.

Da, asta am in plan. Voi vedea daca functioneaza. Nu am camerele, dar kitul vine cu toate camerele de 4k si chiar ma gandeam sa reduc rezolutia pentru ca nu am nevoie de 4k in garaj.