Autor Subiect: Recomandare camere + DVR  (Citit de 588 ori)

RobT

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Recomandare camere + DVR
« : Februarie 01, 2019, 12:29:15 a.m. »
Salutare tuturor.
Am casa in renovare si vreau sa montez 4 camere in jurul casei. Ma gandeam sa pun una in spate, una pe lateral si doua in fata. Am trase cablurile (CAT 5e) de la fiecare camera pana sub trepte unde voi monta dvr-ul. Cel mai lung cablu din camera si dvr va fi undeva la 20m.
Ma intereseaza ce camere si ce dvr ma sfatuiti sa cumpar? Intreband in stanga si-n dreapta mi s-a spus ca optez pentru un sistem Dahua HDCVI. Imi poate recomanda cineva un sistem care sa ofere o calitate foarte buna a imaginii?
Va multumesc foarte mult anticipat.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
Re: Recomandare camere + DVR
« Răspuns #1 : Februarie 01, 2019, 12:33:55 a.m. »
Salut. Depinde de buget. Atat sistemele hdcvi, cat si cele turbo hd sunt bune. Problema cu ele este ca se invechesc rapid. Acum 2 ani aveam 2mp pe ambele tehnologii, acum un an a urcat rezolutia la 3mp si acum au ajuns la 8mp. In ceea ce priveste cablul tras, vei avea nevoie si de alimentare pentru camere.
Daca mergi pe IP, atunci vei constata ca iesi mai ieftin sa instalezi camere IP cu NVR poe.
Ti-as recomanda sa mergi pe niste camere de 5MP cu NVR. Ce buget ai alocat pentru sistem?

RobT

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 01, 2019, 12:37:04 a.m. »
Iti multumesc pentru raspuns.
Bugetul nu e o problema. Fiind un sistem mic, imi pot permite sa investesc in calitate. Nu eram sigur daca varianta POE este la fel de sigura ca o alimentare directa, insa de vreme ce spui ca POE e o varianta potrivita, atunci pentru mine ar fi perfect. Imi poti recomanda si niste modele de camere cu NVR?
Merci.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 01, 2019, 12:39:46 a.m. »
Spuneai sa vrei sa pui nvr-ul sub scari? Atentie, unele inregistratoare fac putin zgomot.

RobT

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 01, 2019, 12:41:28 a.m. »
Zgomotul nu e o problema, nvr-ul va fi oarecum ferit.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 01, 2019, 12:43:46 a.m. »
E bine atunci. As merge pe varianta IP. Pune conector rj-45 la capetele cablurilor si le conectezi direct la nvr. Nu ai nevoie de alimentare. Care este bugetul tau? Ce sistem de operare vei folosi?

RobT

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Februarie 01, 2019, 12:47:59 a.m. »
Alimentarea este transmisa direct prin NVR?
Conectorii RJ-45 trebuie sa ii conectez si la camera? Scuze dar nu sunt familiarizat cu sistemele IP, am fost obisnuit cu mufele BNC.
Bugetul este undeva la 2500 lei. Folosesc windows (pc) si android pentru telefon.

Tehnicianul

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 01, 2019, 12:50:08 a.m. »
Da, asa e. Pui conectori rj-45 la ambele camepe, iar alimentarea este poe. Pentru bugetul alocat exista foarte multe variante, poti scapa si mai ieftin de atat. Iti trimit un PM cu recomandari.